Ütopya Reviewed by Momizat on . Ütopya Yazar: Thomas More Çevirmen: Deniz Arslan Kitabın Türü: Roman, Dünya Klasikleri, Felsefe-Düşünce, Edebiyat İngiltere kralı VIII. Henry'nin elçisi olarak Ütopya Yazar: Thomas More Çevirmen: Deniz Arslan Kitabın Türü: Roman, Dünya Klasikleri, Felsefe-Düşünce, Edebiyat İngiltere kralı VIII. Henry'nin elçisi olarak Rating: 0
You Are Here: Home » KİTAP ARŞİVİ » Ütopya

Ütopya

Ütopya

Ütopya
Yazar: Thomas More
Çevirmen: Deniz Arslan
Kitabın Türü: Roman, Dünya Klasikleri, Felsefe-Düşünce, Edebiyat

İngiltere kralı VIII. Henry’nin elçisi olarak ülke ülke dolaşan Thomas More, seyahatleri esnasında tanıştığı filozoflarla uzun konuşmalar yapar. İdeal bir ülkenin nasıl olması gerektiğiyle ilgili bu konuşmalarda Ütopya adındaki bir ülkeden bahsedilir. Elli dört şehirden oluşan bu adada tek dil konuşulur, sınıf ayrımı yoktur, kimse kimsenin dinine karışmaz ve asla diğer ülkelere savaş açılmaz.

Ütopya tanımını ilk defa ortaya atan Thomas More, siyasetten sosyal hayata kadar her türlü konunun masaya yatırıldığı bu klasikleşen metinde okuru idealindeki dünyaya doğru bir yolculuğa davet eder; Batı düşüncesini şekillendiren aydınlanma felsefesi çerçevesinde ideal devlet ve ideal topluma giden yol haritasını çıkarır.

Clip to Evernote

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

Scroll to top