Osmanoflar Reviewed by Momizat on . Osmanoflar Yazar: Kenan Hulusi Koray Kitabın Türü: Roman, Edebiyat Osmanlı'nın Balkanlardaki Son Demlerine Dair Bir Klasik Roman… "Kusursuz bir roman…" -Sait Fa Osmanoflar Yazar: Kenan Hulusi Koray Kitabın Türü: Roman, Edebiyat Osmanlı'nın Balkanlardaki Son Demlerine Dair Bir Klasik Roman… "Kusursuz bir roman…" -Sait Fa Rating: 0
You Are Here: Home » KİTAP ARŞİVİ » Osmanoflar

Osmanoflar

Osmanoflar

Osmanoflar
Yazar: Kenan Hulusi Koray
Kitabın Türü: Roman, Edebiyat

Osmanlı’nın Balkanlardaki Son Demlerine Dair Bir Klasik Roman…

“Kusursuz bir roman…” -Sait Faik

Selim İleri’nin Sunuşuyla

Osmanoflar Yedi Meşalecilerin öyküdeki temsilcisi Kenan Hulusi Koray’ın tek romanı. Sait Faik bu romanı “kusursuz” olarak niteler. Roman, Osmanlı’nın Balkanlar’da egemenliği yitirmeye başladığı, Bulgar komitacıların etkin olduğu bir zamanda, 1904′te geçer. Bulgaristan’ın Karnabad kasabasının önde gelen ailesi Osmanofların üç erkek ferdi Ahmet, Yusuf ve Halil başkahramanlar.

Kenan Hulusi Koray, birçok soru ve soruna gebe bir atmosferde bilinmezlik içinde yaşayan insanların hayatlarını biçimsel bir ustalıkla yansıtmış. Bir toplumun bir coğrafyaya derece derece yabancılaşması gerçekçi bir dille fertler üzerinden anlatılıyor. 1938′de Vakit (Kurun) gazetesinde yayımlanan tefrika esas alınarak titiz bir çalışmayla hazırlanan bu klasik günümüz okuruyla buluşuyor.

Clip to Evernote

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

Scroll to top